Про клімат і вологість в приміщенні - Віконні СистемиВіконні Системи

Про клімат і вологість в приміщенні

У більшості випадків вентиляція українських квартир проводилася і проводиться через віконні пройоми. Протягом багатьох років обмін повітря відбувався через “природні” щілини і отвори між рамами і створками вікон, коефіцієнт інфільтрації (повітрообмін між приміщенням та навколишнім середовищем) при цьому істотно перевищував допустимі норми.

В літній період з нещільно закритими вікнами можна ще якось змиритися, витираючи з підвіконь дощову воду і пил, але взимку нещільні вікна є великою проблемою.

Повітрообмін в приміщенні з такими вікнами відбувався природним способом.

Сучасні вікна завдяки зовсім іншому конструктиву і сучасній фурнітурі є дуже герметичними, це великий плюс, але виникає питання підтримки правильного мікроклімату у квартирі.

У багатьох джерелах вже зачіпалася дуже болюча тема ремонту приміщень у зимових умовах. Болюча вона в першу чергу для віконних фірм, чия продукція виявилася на об’єкті в період ремонту при проведенні “мокрих” робіт. Висока вологість повітря в приміщенні у поєднанні з низькою температурою на вулиці призводять до сильної конденсації вологи на склопакетах, примиканнях відкіс-рама і на віконному профілі. Особливо у випадку дерев’яних вікон контакт з конденсатом протягом тижнів, а то й місяців, може призвести до незворотних пошкоджень конструкцій. У переважній більшості таких випадків господарі квартир і будівельники шукають причину в нібито поганому монтажі та якості виготовлення вікон. Аналогічні проблеми з конденсатом вологи аж до появи цвілі й грибкових ушкоджень стін можуть з’явитися й після ремонту в обжитих квартирах. Спробуємо розібратися, чому ж може виникати така проблема.

 

Як виникає волога в приміщенні?

Приміщення поділяються на сухі і вологі. До вологих належать кухня, ванна і, як не дивно, спальня.

Кухня – водяний пар виникає при приготуванні їжі.
Ванна кімната – при митті, пранні і сушінні білизни.
Спальня – кожна людина під час сну виділяє (видихає) від 1 до 2 літрів води. Випадання вологи відбувається особливо інтенсивно в спальнях, температура повітря в яких нижча, ніж в інших приміщеннях, як це прийнято, наприклад, у Німеччині. Конденсат при цьому випадає на вікні і на стороні меблів від зовнішньої стіни.
У реальних умовах навіть при відсутності людей в порожній квартирі залишаються джерела вологи: кімнатні рослини, домашні тварини і самі елементи інтер’єру (меблі, білизну, килими і т.д.), які з-за своєї пористої структури акумулюють частину вологи, що виділяється мешканцями, і потім віддають її в їх відсутність.

Порада: добре провітрюйте приміщення під час періодів виділення вологи і відразу після цього, не ставте меблі до стін, які мають зв’язок із зовнішнім повітрям.

При ремонті квартир застосовуються будівельні матеріали (цементні розчини, фарби, клей тощо), які містять велику кількість вологи і виділяють її в процесі висихання.

Волога при цьому випадає на вікнах у вигляді конденсату і порушує їх покриття, а також у разі дерев’яних вікон може призвести до коробленню конструкцій.

 

Необхідність провітрювання вікон

Додаткова функція фурнітури (так зване мікрощілинне провітрювання) дозволяє провітрювати вікно при повороті ручки вікна в положення, що фіксують мінімальне відхилення створки (ручка на 45 градусів). Провітрювання приміщення відбувається через вузьку щілину, що утворюються між рамою і незначно привідкритою створкою.

По ефективності дане рішення можна порівняти з провітрюванням через кватирку. Обсяг повітря, що надходить залежить від положення, в яке встановлена ручка вікна, зазвичай він дорівнює 5,0 – 20,0 м ? / ч.

Необхідність повітрообміну

Циркуляція повітря надзвичайно важлива, оскільки дозволяє видаляти з приміщення вуглекислий газ, сигаретний дим, водяну пару, запахи кухні, запахи тваринного походження, летючі речовини, які виділяються меблями та будівельними матеріалами і т.д.

 

При згорянні природного газу або суміші пропан-бутану з газових балонів утворюється вуглекислий газ і вода (водяна пара). При недостатній вентиляції вміст вуглекислого газу в повітрі швидко зростає, а вміст кисню зменшується. Недостатній приплив кисню може призвести до неповного згоряння газу і, як наслідок, утворенню високотоксичних окису вуглецю (СО). Концентрація двоокису вуглецю в повітрі в кількості 1,0% призводить до погіршення самопочуття і утруднення дихання, збільшення концентрації вуглекислого газу являє собою загрозу для життя людини. Вміст СО2 в повітрі не повинен перевищувати 0,1-0,2%. Зниження вмісту кисню з 21,0% до 16,0% веде до кисневого голодування і наслідків, аналогічних тим, які виникають при великому зміст СО2. Водяна пара, що утворюється в процесі спалювання газу, прання білизни, приготування їжі, сушіння білизни або поливання рослин, збільшує вологість повітря і також шкідлива для здоров’я людей. Підвищена вологість і високий вміст СО2 створюють умови для розвитку цвілевих грибків, що з’являються у вигляді чорних плям в прохолодних і вологих слабо провітрюваних місцях. Таким чином, ліквідація підвищеної вологості, очищення та збагачення повітря киснем, необхідним для процесу дихання, дуже важливі для забезпечення комфортності приміщення.

Порада: в процесі ремонту, а також деякий час після його закінчення, інтенсивно провітрюйте та просушуйте приміщення.

У будь-якому приміщенні основними теплоізолятором є конструкції з твердих матеріалів (бетон, цегла та ін.). При ремонті та ізоляції приміщень необхідно прагнути до того, щоб точка роси, тобто область будівельної конструкції, де температура досить низька для конденсації вологи, була зміщена до зовнішньої сторони.

Що таке точка роси і чому «вікна плачуть»?

Поява вологи на вікні завжди пов’язане з вологістю в приміщенні, температурою в приміщенні і на вулиці і теплоізоляційними характеристиками склопакета. Відразу зауважимо, що ми маємо на увазі правильно проведений монтаж вікон. Точка роси – це температура, при якій повітря, що має певну вихідну температуру і відносну вологість, більше не в змозі поглинати вологу. Тому волога випадає у вигляді конденсату на тій поверхні в приміщенні, температура якої нижча ніж так звана «точка роси». Звичайно найбільш холодною поверхнею в приміщенні є поверхня віконного скла. Комфортна для людини вологість у приміщенні становить 45-60%, при такій вологості і температурі в приміщенні 20 ? С точка роси, при якій може випасти конденсат на склі, становитиме 7,5-9 ° С. Значення температури точки роси зростає при підвищенні вологості повітря.

 

Вбудований вентиляційний клапан

Для старих дерев’яних вікон (R повітропроникності = 0,4 м ? чПа / кг) була природна вентиляція через мікро щілини у стиках, куди і виходила залишкова волога. Для ПВХ вікнах (R повітропроникності = 1 м ? чПа / кг) цій волозі нікуди діватися і вона випадає у вигляді крапель на поверхню, температура який нижча точки роси.

У погано опалювальному приміщенні, з підвищеною вологістю або обмеженим провітрювання, може спостерігатися запотіванння скла, так як скло є поверхнею із найменшою температурою у даному приміщенні. При великому морозі вода, що стікає зі скла може замерзнути на стику скла з ущільнювачем. Цю проблему можна вирішити шляхом частого провітрювання приміщень, або застосуванням спеціального енергозберігаючого скла.

Наприклад, при зовнішній температурі -26 ° C і температурі в приміщенні 20 ° С температура на поверхні скла усередині приміщення буде у склопакета зі звичайним склом +5 ° С, у склопакета з К-склом +11 ° С, а у склопакета з енергозберігаючим i-склом +14 ° С. При більш високій температурі на склі (склопакети з енергозберігаючим i-склом) ймовірність випадання конденсату значно нижче. Тобто при різниці температур на вулиці -20 ° С, а в приміщенні +20 ° С уникнути ефекту «плачучого вікна» вдасться, якщо на поверхні вікна не буде області, температура якої б опускалася нижче 10 ° С.

Для склопакета з енергозберігаючим склом таке скло ставиться як внутрішнє в приміщення, а покриття звернене в бік простору між склами. Завдяки цьому покриттю скло, пропускаючи сонячне випромінювання, нагрівається значно сильніше, ніж звичайне скло, що зменшує ймовірність випадання конденсату у вигляді водяної пари.

Отже, уникнути ефекту запотівання вдасться при регулюванні двох факторів-підвищення теплоізоляційних властивостей вікна і створення клімату в приміщенні з допомогою провітрювання.

Порада: ізолювати приміщення необхідно зовні. Спроби ізолювати стіни зсередини призводять до випадання вологи між стіною і шаром ізоляції, появі цвілі і помітного погіршення мікроклімату.

Домогосподарки часто ставлять горщики з квітами на підвіконня. Важко відмовити їм у бажанні прикрасити оселю різноманітною флорою. При цьому треба обов’язково пам’ятати про те, що рослини потребують поливу і тому збільшують вміст вологи в приміщенні.

Порада: розміщуйте домашню рослинність в добре провітрюваних місцях.

Радіатори опалення майже у всіх будинках розміщуються під підвіконням. Вони виконують дуже важливу роль, обігріву віконний пройомів. Часто при заміні старих вікон, старі вузькі підвіконня замінюються новими широкими, які ускладнюють конвекції гарячого повітря від радіатора, а значить сприяють конденсації вологи на вікні.

Порада: при заміні підвіконня на новий вибирайте підвіконня, пропорційно радіатору. Якщо Ви обов’язково хочете встановити широке підвіконня, замовте його зі спеціальною гратами посередині, які забезпечить конвекцію повітря в віконний пройом.

У сучасних квартирах штори та гардини часто торкаються підвіконня. Це, можливо, дуже гарно виглядає, але значно ускладнює обігрів віконного прорізу з усіма можливими негативними наслідками.

Порада: при виборі довжини штор та гардин залиште достатньо простору для проходження теплого повітря від радіатора опалення або встановіть вертикальні жалюзі.

На завершення хотілося б сказати, що пластикові вікна самі по собі не сприяють утворенню конденсату в приміщенні. Справа в тому, що нові вікна, змінивши умови вентиляції, теплообміну і мікроклімат у вашій квартирі вимагають зміни старих методів експлуатації приміщення. Ми постаралися пояснити Вам природу цих змін і сподіваємося, що наші поради допоможуть Вам забезпечити оптимальні умови проживання у Вашій оселі.

Twitter
YouTube
YouTube
Instagram